„Bajtle Grajtle” w ZPO w Błotnicy Strzeleckiej

17 styczeń 2023
13 stycznia 2023r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej wzięli udział w audycji muzycznej z udziałem dziecięco- młodzieżowej orkiestry dętej przy kole DFK Kotulin: „Bajtle Grajtle”. Audycję poprowadził i orkiestrą dyrygował pan mgr Marcin Wrazidło- nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzelcach Opolskich.
Dzięcięco- młodzieżowa orkiestra : „Bajtle Grajtle”  powstała jako efekt projektu: „Bajtle Grajtle- młoda orkiestra Kotulina” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podchodzących z Funduszu promocji Kultury. Realizowane w 2018 i w 2019 roku przedsięwzięcia muzyczne „Trąbka, puzon, tuba- orkiestrowy Kotulin” oraz „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” dofinansowane również  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazały  duże zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką gry na instrumentach dętych.

Orkiestra rozpoczęła swój koncert wykonaniem : „Marszu of the Trouts”. Następnie poszczególni wykonawcy zaprezentowali instrumenty dęte drewniane: flet poprzeczny, klarnet, saksofon i obój, na którym zagrała najmłodsza  członkini orkiestry. Po tej prezentacji orkiestra zagrała  utwór „Simply Rock”. W dalszej części audycji muzycznej  zostały zaprezentowane instrumenty dęte blaszane( trąbka, waltornia, tenor, puzon i tuba) i utwór „Beetle Boogie”, następnie  instrumenty perkusyjne( ksylofon, werbel) i utwór „Rhytm of the World”. W końcowej części zostały zaprezentowane takie instrumenty jak skrzypce, gitara, akordeon i fortepian. Koncert zakończono popularnym: „Jingle bells”.
Występ „Bajtli Grajtli” spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy i całej zgromadzonej na sali gimnastycznej PSP w Błotnicy Strzeleckiej publiczności. Zgromadzone dzieci i młodzież z dużym zainteresowaniem i ciekawością przyglądali się poszczególnym instrumentom  i wykonawcom podczas ich występów. Cała zgormadzona publiczność wykazała się dużą aktywnością klaszcząc podczas wykonywania przez orkiestrę poszczególnych utworów.

Po zakończeniu audycji uczniowie podchodzili do wybranych instrumentalistów  celem otrzymania informacji i numerów kontaktowych do nauczycieli gry na poszczególnych instrumentach.

Celem tego spotkania było m.in. obok edukacji muzycznej podtrzymanie tradycji orkiestr dętych i wykształcenie nowego pokolenia, które podtrzyma tradycje wsi, a także propagowanie świadomych postaw wobec tożsamości kulturowej i dorobku poprzednich pokoleń.

3 uczniów PSP w Błotnicy Strzeleckiej: Kewin Makowski( tenor), Martyna Markieton( klarnet) i Jakub Czaja (trąbka) już jest członkami orkiestry „Bajtle grajtle”.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2023-01-17 07:40:26)

Data aktualizacji: 18 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15274548